Oral Lab Presenatations - Spring, 2000
General Biology (Bi 02)


Monday, Lab Sect. "A" - Prof. Hieber

Week #1
Group #1 Patrick Cullinan
Robb Parr
Charlotte Przybylski
GLOBAL WARMING
Group #2 Emily Burnham
Perry Baker
Steve Konecny
WHALE EVOLUTION
Week #2
Group #1 Elizabeth Jorgensen
Matt Valone
Nick Boudreau
KOMODO DRAGONS
Group #2 Ryan Lurvey
Scott Leggett
Meghan Gorter
HUMAN EVOLUTION
Group #3 Bridget Cramer
Sean Barry
GREEN HOUSE GASES
Group #4 Andrea Tortolano OZONE DEPLETION AND UV RADIATION




Monday, Lab Sect. "B" - Mrs. Fradette

Week #1
Group #1 Craig Magner
Colin O'Brien
ACID RAIN
Group #2 Erin Brynga
Kristen Robidoux
Robin Lepore
CHIMPANZE AND HUMAN BEHAVIOR
Group #3 Stephanie Dalomba
Kaitlan Troy
Cory Pereira
UV RADIATION
Group #4 Julie Linehan
Rachel Dow
GLOBAL WARMING
Week #2
Group #1 Kevin Parenteau
Jesse Hayden
Mike O'Donnell
POACHING AND SPECIES EXTINCTION
Group #2 Chris DeParolesa
Jose Suarez
Aimee Martin
DINOSAUR EVOLUTION
Group #3 Michaela Murphy
Tamara Davis
BIOLOGICAL WARFARE
Group #4 Diedre Pratt
Sean Cassela
NON-POINT-SOURCE POLLUTION




TUESDAY, Lab Sect. "D" - Prof. Rhodes

Week #1
Group #1 Katelynn O'Connell
Nicole Cavallo
POLLUTION AND EVOLUTION
Group #2 Nick Marcucio
Pat Martin
LAKE FORMATION
Group #3 Jon Radny
James Moran
GLOBAL WARMING AND POLAR MELTDOWN
Group #4 Jen Jacques
Jamie Lee
CLASSICAL CONDITIONING
Week #2
Group #1 Mark Wheeler
Craig Welton
Michael Morizio
HUMAN EVOLUTION
Group #2 Alayne McKenna
Stephanie Martin
Matt McKenna
EL NINO AND CLIMATE
Group #3 Kelli Borger
Claire Murray
SEX, FERTILITY, AND FEMININITY




Tuesday, Lab Sect. "E" - Prof. Rhodes

Week #1
Group #1 Kristine Paquin
Elizabeth Hendricks
Amy Goulet
SEASONAL DEPRESSIONA AND THE ENVIRONMENT
Group #2 Meagan Gelinas
Tracy Wehter
HUMAN LEARNING
Group #3 Sarah Laufersweiler
Sarah Casavant
Haley Neville
RAINFOREST
Group #3 Jill Brooker
Alissa Sargent
Chuck Bondhus
RAINFOREST
Week #2
Group #1 Tricia Ridge
Melissa Mooney
Johanna Dymek
CLONING AND EVOLUTION
Group #3 Kevin Twomey
Mike McKay
PLANT ECOLOGY
Group #4 Justin Slattery
Brandon Murphy
LUNG CANCER AND ENVIRONMENT




Wednesday, Lab Sect. "F" - Ms. Blaise

Week #1
Group #1 Michael Fulchino
Sergio Bonavita
John Kennedy
DEPRESSION: BIOCHEMISTRY AND ENVIRONMENT
Group #2 Erin Neale GREEN HOUSE EFFECT
Group #3 Mary Farsaci
Amy Corrigan
Tanya Salgals
ACID RAIN
Group #4 Courtney Blair
Megan Glass
BI-POLAR DISORDER
Week #2
Group #1 Brendan Forestell
Tracy Callahan
Erin Joyce
GLOBAL WARMING
Group #2 Lauren Radomski
Kristin Conte
RAINFOREST DEFORESTATION
Group #3 Tony Monaco
Richard Smith
Jeff Gitschier
MARINE POLLUTION




Wednesday, Lab Sect. "G" - Mrs. Fradette

Week #1
Group #1 Jessica Ciancarelli
Danielle Williamson
CHIMPANZE AND HUMAN BEHAVIOR
Group #2 Andrea Grant
Chris Siefkin
Judy Vaughan
WILD AND DOMESTIC ANIMAL BEHAVIOR
Group #3 Johnna Hanley
Jen Foisy
GREENHOUSE EFFECT
Group #4 Amy Duarte
Nicole Judson
ANIMAL COMMUNICATION
Week #2
Group #1 Jonathon Poulin
Kristin Sandarciero
OZONE DEPLETION AND UV RADIATION
Group #2 Joe O'Brien
Michael Regan
Joe Coulter
LAND FILLS AND ENVIRONMENTAL PROBLEMS
Group #3 Joe Torrey
Shannon Massarelli
Molly Wilkinson
EXXON VALDEZ OIL SPILL
Group #4 John Shimek ARISTOTLE AND BIOLOGY




Wednesday, Lab Sect. "H" - Prof. Hieber

Week #1
Group #1 Matt Hodgens
Jeff Wood
Mike Gagnon
ANTI-BIOTICS AND VIRAL EVOLUTION
Group #2 Carrie Whalen
Nicole Junjulas
OCEAN POLLUTION AND MARINE LIFE
Group #3 Katja Spongberg
Cyrus Depres
DOLPHIN AND HUMAN BEHAVIOR
Group #4 Olivia Danze
Geoff Maaz
URBAN SPRAWL
Week #2
Group #1 Alison Jackobek
Kate Godbout
EL NINO / LA NINA
Group #2 Emily Collela
Sarah Robbiati
ELEPHANT BEHAVIOR
Group #3 Julie O'Malley
Donald Bowne
WHALE EVOLUTION
Group #4 Mike Poirier
Kathy Fitzgerald
PLANT CHEMISTRY




Thursday, Lab Sect. "I" - Mrs. Fradette

Week #1
Group #1 Abbey Ross
Maria Leland
Marjanna Ancic
CORAL REEF POLLUTION
Group #2 Allison Ryan
Melissa Boisselle
DEFORESTATION
Group #3 Adam Orff
Nate Messier
CHARLES DARWIN
Group #4 Dan Mullin
Tom Dubois
Steve Kearney
HUMAN EVOLUTION
Week #2
Group #1 Amanda Bixby
Bruce Brumbaugh
OCEAN POLLUTION
Group #2 Meghan Brown
Meghan Shea
MONKEY EVOLUTION
Group #3 Kellie Fleig
Gretchen Slonina
Catherine Lavallee
DINOSAUR EVOLUTION
Group #4 Peter McCarthy ?




Thursday, Lab Sect. "J" - Ms. Blaise

Week #1
Group #1 Julie Samble
Meaghan Walsh
John Paul Cartier
PRIMATE INTELLIGENCE
Group #2 Nicole Cecconi
David Laehn
Katelyn Fleming
MATE CHOICE BEHAVIOR
Group #3 Nina Acosta
Erin Montgomery
RAINFOREST DEFORESTATION
Group #4 Jozsef Rosta ?
Week #2
Group #1 Bill Smith
Andrew Turchon
RAINFOREST DESTRUCTION: ECOSYSTEM EFFECTS
Group #2 Suzy King
Amy DiDio
ACID RAIN
Group #3 Paige Chamberlain
Stephen Maiullo
PLATYPUS EVOLUTION




Friday, Lab Sect. "K" - Ms. Blaise

Week #1
Group #1 Jen Ivas
Manda Norftill
GREENHOUSE EFFECT
Group #2 Sarah Keenan
Katie O'Neill
ACID RAIN
Group #3 Andrea Corbett
Mary Kathryn Apholt
RAINFOREST DISTURBANCE
Group #4 Kate Hackett
Alyson Small
Catherine Lavallee
WATER POLLUTION
Group #5 Meaghan Hopkins ?
Week #2
Group #1 Pete Kelley
John Magennis
?
Group #2 Chris Fugelsang
Ryan Hart
OZONE DEPLETION
Group #3 Kate Zidovsky
Betsy Logan
Kate Regan
GLOBAL WARMING
Group #4 Sara Bilodeau
Christine Kiernan
VITAMIN "C"




Friday, Lab Sect. "L" - Mrs. Fradette

Week #1
Group #1 Jessica April
Colleen McIver
WASTE INCINERATION: PROS AND CONS
Group #2 Becky Gordon
Tracy Amaral
HUMAN AND APE EVOLUTION
Group #3 Brooke Elliot
Kristen Giannandrea
APE INTELLIGENCE
Group #4 John Roddy
Ryan Goulet
GLOBAL WARMING
Week #2
Group #1 Brendan King
Kara Pearson
ANIMAL COMMUNICATION
Group #2 Mark O'Brien
Mike Rudenauer
Ryan O'Malley
DARWIN AND HIS THEORY
Group #3 Joe Galvin
Jack Thomason
HUMAN EVOLUTION