General Biology (BI 101) Fall 2013

Lab Schedule and Current Rosters

Lab Schedule (Instructor, Section, Time and Room)

 

Section

Instructor

Day

Time

Lab/Room

A

Mitchell

Monday

1:30 - 3:20

  2302

B

Goczalk

Monday

1:30 - 3:20

  2303

C

Chaplin

Monday

1:30 - 3:20

  2304

D

Pitocchelli

Tuesday

8:00 - 9:50

  1310

E

Mitchell

Tuesday

8:00 - 9:50

  2303

F

Murphy

Wednesday

1:30 - 3:20

  2302

G

Chaplin

Wednesday

1:30 - 3:20

  2303

I

Goczalk

Wednesday

1:30 - 3:20

  2304

J

Mitchell

Wednesday

1:30 - 3:20

  1310

K

Chaplin

Thursday

8:00 - 9:50

  2313

L

Pitocchelli

Thursday

8:00 - 9:50

  1310

M

Chaplin

Friday

1:30 - 3:20

  2302

N

Shaughnessy

Friday

1:30 - 3:20

  2303

O

Murphy

Friday

1:30 - 3:20

  2304

 

 

Current lab rosters as 9/27/13 - note that the number of students per lab is limited to 16 per lab

 

Lab A - Monday

 

Section

Room

Day and Time

Instructor

Student #

Name

A

  2302

Monday 1:30-3:20

  Mitchell

1

Anderson, Liam J.

A

 

 

 

2

Connelly, Andrew R.

 

 

 

3

Derenze, Patrick

 

 

 

4

Evangelista, Thomas P., Jr

 

 

 

5

Garrett, Joshua J

A

 

 

 

6

Hurd, Rebecca M.

A

 

 

 

7

Kerrigan, Brendon A.

A

 

 

 

8

Maceroni, Jacob R.

A

 

 

 

9

Menard, Noelle

A

 

 

 

10

Poole, Savanna M.

A

 

 

 

11

Puglisi, Lindsey M.

A

 

 

 

12

Schmidt, Michael E.

A

 

 

 

13

Shea, Victoria

A

 

 

 

14

Silcox, Joseph W.

A

 

 

 

15

Tetreault, Marc,, Jr.

A

 

 

 

16

Vellucci, Gina D.

 

 

Lab B - Monday

 

Section

Room

Day and Time

Instructor

Student #

Name

B

  2303

Monday 1:30-3:20

  Goczalk

1

Desmarais, Kenneth R.,, III

B

 

 

 

2

Dooley, Connor R.

B

 

 

 

3

Ferraiolo, Phoebe A.

B

 

 

 

4

Igo, Seamus P.

B

 

 

 

5

LaBrie, Alexis M.

B

 

 

 

6

Lents, Philip T.

B

 

 

 

7

Lever, Allarie F.

B

 

 

 

8

Mazza, Emily M.

B

 

 

 

9

Mitchell, Cassandra K.

B

 

 

 

10

Rand, Holly N.

B

 

 

 

11

Rocheville, Brad A.

B

 

 

 

12

Sears, Katherine A.

B

 

 

 

13

Silverman, Kaitlin M.

B

 

 

 

14

Spurling, Meaghan K.

B

 

 

 

15

Starry, Amanda L.

B

 

 

 

16

Vanzo, Thomas C.

 

Lab C - Monday

 

Section

Room

Day and Time

Instructor

Student #

Name

C

  2304

Monday 1:30-3:20

  Chaplin

1

Bache, Emily S.

  C

 

 

 

2

Brown, Bailey S.

  C

 

 

 

3

Cameron, Kelsie

  C

 

 

 

4

Cheslock, Michael R.

  C

 

 

 

5

Ciardelli, Michael K.

  C

 

 

 

6

Drury, Steven P.,, Jr.

  C

 

 

 

7

Fargo, Sam

  C

 

 

 

8

Gates, Ginger

  C

 

 

 

9

Horton, Matthew J.

  C

 

 

 

10

Huerta-Bailey, Savannah V.

  C

 

 

 

11

Leonard, Nicholas J.,, Jr.

  C

 

 

 

12

Maguire, Sarah A.

  C

 

 

 

13

Pirner, Maddison C.

  C

 

 

 

14

Quinn, Alison

  C

 

 

 

15

Robb, Zoe O.

  C

 

 

 

16

Stokes, Donald L., Jr.

 

Lab D - Tuesday

 

Section

Room

Day and Time

Instructor

Student #

Name

D

  1310

Tuesday 8:00-9:50

  Pitocchelli

1

Armstrong, Olivia C.

D

 

 

 

2

Barry, Ryan S.

D

 

 

 

3

Connington, Richard F.

 

 

 

4

Lambert, Jessica E.
     

5

Landry, Nicole

 

 

 

6

Mahar, Sean J.

 

 

 

7

Martucci, John,, Jr.

 

 

 

8

Morgan, Zachary J.

 

 

 

9

Owen, Katherine N.

 

 

 

10

Parro, Emma C.

 

 

 

11

Pinkham, Moriah R.

D

 

 

 

12

Ramieri, Paul J.

 

 

 

13

Toro-Mccue, Gabrielle J.

 

 

 

14

Trotta, Matthew J.

 

 

 

15

Viscione, Paul E.,, Jr.

 

 

 

16

Vlasich, Mathew D.

 

 

Lab E - Tuesday

 

Section

Room

Day and Time

Instructor

Student #

Last

E

  2303

Tuesday 8:00-9:50

  Mitchell

1

Bosworth, Stephanie H.

E

 

 

 

2

Brown, Adison K

 

 

 

3

Casale, Michael R.

 

 

 

4

DiConza, Mary E.

 

 

 

5

DiPietro, James

E

 

 

 

6

Dolciotto, Joseph M.

 

 

 

7

Finnegan, McNeill

 

 

 

8

Fromkin, Hailey R.

 

 

 

9

Garrison, Kyleen E.

 

 

 

10

Harding, Jessica M.

 

 

 

11

Pierce, Kenneth P.

 

 

 

12

Quackenbush, Brennan B.

 

 

 

13

Sarasin, Ryan N.

 

 

 

14

Smith, Joseph E.

E

 

 

 

15

Strange, Demetrios N.

 

 

 

16

Vachon, Amy M.

 

Lab F - Wednesday

 

Section

Room

Day and Time

Instructor

Student #

Name

F

  2302

Wednesday 1:30-3:20

  Murphy

1

Ashton, Marissa M.

F

 

 

 

2

Bumpus, Kaileigh E.

 

 

 

3

Callahan, Shaun T.

 

 

 

4

Chrisom, Cecilia M.

F

 

 

 

5

Clapp, Erin L.

F

 

 

 

6

Donatio, Micaela C.

 

 

 

7

Dumais, Danielle N.

 

 

 

8

Forde, Jennifer E.

 

 

 

9

Gessner, Kelsey

F

 

 

 

10

McKillop, Daniel F.

F

 

 

 

11

Oldfield, Kaitlin Ann

 

 

 

12

Pekkinen, Jason T.

F

 

 

 

13

Plante, Katherine E.

F

 

 

 

14

Santella, Daniel J.

F

 

 

 

15

Synnott, Hannah

 

 

 

16

Wanless, Lauren B.

 

Lab  G - Wednesday

 

Section

Room

Day and Time

Instructor

Student #

Name

G

  2303

Wednesday 1:30-3:20

  Chaplin

1

Balquist, Christine E.
G      

2

Brooks, Nathaniel R.

G

 

 

 

3

Brueckner, Beorn

 

 

 

4

Duval, Harrington M.

 

 

 

5

Fernandez, Yenesis N.

 

 

 

6

Grandison, Aliesha

G

 

 

 

7

Hayman, Joseph W.

 

 

 

8

Iodice, Stephen

G

 

 

 

9

Kelley, Devin K

 

 

 

10

Krzeminski, Glenn M.

 

 

 

11

McCarthy, Hope E.

G

 

 

 

12

McVeigh, Kieran T.

 

 

 

13

Murray, Nolan P.

G

 

 

 

14

Paetow-Fanning, Emma K.

 

 

 

15

Presby, Abigail M.

 

 

 

16 Sullivan, Patrick J.

 

Lab I - Wednesday

 

Section

Room

Day and Time

Instructor

Student #

Name

I

  2304

Wednesday 1:30-3:20

  Goczalk

1

Alexander, Emily J.

I

 

 

 

2

Doherty, John D.

I

 

 

 

3

Dulong, Danielle M.

 

 

 

4

Freitas, Jessica A.

I

 

 

 

5

Gallagher, Elizabeth A.

 

 

 

6

Keefe, Nicole K.

 

 

 

7

Lynch, Margaret M.

I

 

 

 

8

Mason, Emily D.

 

 

 

9

Materazzo, Johanna E.

 

 

 

10

Merritt, Robert W.,, III

 

 

 

11 Mullen, Mary F.

I

 

 

 

12 Savino, Cristina A.
I       13 Sedares, Alexis E.

 

 

 

14 Soucy, Eric W.

 

 

 

15 Tatro, Ali E.
I       16  

 

Lab J - Wednesday

 

Section

Room

Day and Time

Instructor

Student #

Name

J

  1310

Wednesday 1:30-3:20

  Mitchell

1

Aronson, Paul M.

J

 

 

 

2

Betts, Jeremy J.

 

 

 

3

Canty, Sean P.,, Jr.

J

 

 

 

4

Drew, Christine H.

 

 

 

5

Driscoll, Lauren M.

 

 

 

6

Findley, Martha M.

 

 

 

7

Franciose, Louis P.

 

 

 

8

Karakolidis, Eva

 

 

 

9

Lavallee, MaryCatherine

 

 

 

10

McCormack, Christopher

 

 

 

11

Messner, James W.

 

 

 

12

Morrison, Angel D.

 

 

 

13

Perry, Lauren E.

 

 

 

14

Rose, Elizabeth A.

 

 

 

15

Sentell, Anna T.

 

 

 

16

Wood, Kathleen A.

 

Lab K - Thursday

 

Section

Room

Day and Time

Instructor

Student #

Name

K

  2313

Thursday 8:00-9:50

Chaplin

1

Abbott, Patrick F.

K

 

 

 

2

Blais, Jasmine M.

 

 

 

3

Bragole, Nicholas A.

 

 

 

4

Bush, Alex R.

K

 

 

 

5

Connly, Olivia M.

K

 

 

 

6

D'Amato, Vincent L.

K

 

 

 

7

Dittmeier, Matthew T.

 

 

 

8

Flynn, Joshua D.

 

 

 

9

Foster, Henry M.

 

 

 

10

Hammond, Whitney W.

 

 

 

11

Hershberg, Marissa K.

 

 

 

12

James, Jeffrey T.,, Jr.

 

 

 

13

Maston, Alexander W.

 

 

 

14

Phelan, Matthew

 

 

 

15

Rodrigues, Christopher J.

 

 

 

16

Rogeri, John H.,, III

 

Lab L - Thursday

 

Section

Room

Day and Time

Instructor

Student #

Last

L

  1310

Thursday 8:00-9:50

Pitocchelli

1

Bonczar, Kendra R.

L

 

 

 

2

Cardona, Christien

 

 

 

3

Cormier, Emily J.

 

 

 

4

Even, Bryan J.
       

5

Flaherty, Emily K.

 

 

 

6

Gavalas, Yianni

 

 

 

7

Groux, Miranda N.

 

 

 

8

Guay-Weston, Peter L.

 

 

 

9

Henderson, Rachel G.

 

 

 

10

Latta, Cameron J.
L       11 Lewis, Ryan M.

 

 

 

12 McMinniman, Kayla A.

 

 

 

13

Ryan, Michael O.,, Jr.

 

 

 

14

Thapa, Arya

 

 

 

15

Yahnian, Gabrielle

 

 

 

16

 

 

Lab M - Friday

 

Section

Room

Day and Time

Instructor

Student #

Last

M

  2302

Friday 1:30-3:20

  Chaplin

1

Donovan, Brendan R.

M

 

 

 

2

Dugmore, Kendra A.

 

 

 

3

Evangelista, Thomas P.,, Jr.

M

 

 

 

4

Lefavour, Dylan J.

 

 

 

5

Pace, Joseph S.

 

 

 

6

Prest, Melissa L.

 

 

 

7

Roach, Aidan

 

 

 

8

Roach, Victoria E.

 

 

 

9

Rondeau, Dolly R.

 

 

 

10

Stanclift, Chelsea J.

 

 

 

11

 

 

 

 

12

 

 

 

 

13

 

 

 

 

14

 

 

 

 

15

 

 

 

 

16

 

 

Lab N - Friday

 

Section

Room

Day and Time

Instructor

Student #

Last

N

  2303

Friday 1:30-3:20

 

1

 

N

 

 

 

2

 

 

 

 

3

 

 

 

 

4

 

N

 

 

 

5

 

 

 

 

6

 

 

 

 

7

 

 

 

 

8

 

 

 

 

9

 

 

 

 

10

 

 

 

 

11

 

 

 

 

12

 

 

 

 

13

 

 

 

 

14

 

 

 

 

15

 

 

 

 

16

 

 

Lab O - Friday

 

Section

Room

Day and Time

Instructor

Student #

Last

O

  2304

Friday 1:30-3:20

Murphy

1

Chouinard, Alicia M.

O

 

 

 

2

Aronson, Paul M.

O

 

 

 

3

Chouinard, Alicia M.

O

 

 

 

4

Desmarais, Stephen A.

 

 

 

5

Di Russo, Sofia-Marianneve C.

 

 

 

6

Lemoyne, Amber N.

 

 

 

7

Picariello, Taylor D.

 

 

 

8

 

 

 

 

9

Lemmon, Meredith E.

 

 

 

10

Tatum, Rebecca M.

 

 

 

11

Zuccaro, Gina M.

 

 

 

12

 

 

 

 

13

 

O

 

 

 

14

 

 

 

 

15