CSTA-NH Saint Anselm College To register please contact Assoc. Prof. Mihaela Malita mmalita@anselm.edu

High School Programming Contests at Saint Anselm College

Satellite Location for the Contest (will run the same time, same problems)
U32 High School,Montpelier, VTContact: Randy Brown / Whitney Machnik whitneym@mpsvt.org

Rules || Directions: St.Anselm College, Poisson Hall (48 on the map) Campus Map || || Practice before contest: CODEFIGHTS || American Computer Science League || CodingBat || Brilliant

10th CONTEST Saturday, April 29, 2017 @9:00-11:00 AM

10th. Spring 2017. April 29: Problems || Pictures || Participants
Winners: solved all 5 problems Hors concours CPP solutions by Arto Mihalache,9th grade,Los Gatos High School,CA p1||p2|| p3||p4|| p5
  1. Prize I: Harshal Sheth, Kartik Singh, Rohit Panda Westford Academy Instructor: Anjili Trehan
  2. Prize II: Kunaal Sundara, Rubin Zou, Shane Lopez Nashua High School South Instructor: Lorna Spargo
  3. Prize III: Kyle Rysdam Milford High School,NH Instructor: Tammy Andrew

Honorable mentions: solved 4 problems out of 5 problems


9th. Spring 2016. April 2: Problems || Pictures || Participants Winners:
  1. Prize I: Evan Rysdam and Faith McCandless Milford High School Instructor: Tammy Andrew
  2. Prize II: Ankur Sundara and Aashish Welling Nashua High South Instructor: Lorna Spargo
  3. Prize III: Cameron Wong, Nicholas Rauen and Thomas Marshall Phillips Academy Instructor: Jadrian Miles

Honorable mentions


8th. Spring 2015. April 11: Problems || Pictures || Participants Winners:
  1. Prize I: Cameron Wong and Yatharth Agarnol Philips Academy Andover Instructor: Maria Litvin
  2. Prize II: Kareem El-Faramawi Nashua High School North Instructor: Kerry Mertins
  3. Prize III: Ankur Sundara, Nisha Devasia, Nashua High School South Instructor: Lorna Spargo
and Evan Rysdam, Brianna Birch, Milford High School, Instructor:Tammy Andrew
  • Also Solved all 5 problems (in the order of time):
    1. Kodey Converse, Johnyy Cox, Inter-Lakes High School,NH, Instructor: Diane Mega
    2. William Jestes, Kirby Gordon, Montpelier High School,NH, Instructor: Whitney Machhik
    3. Justin Chen, Richard Qiu, Hanover High School,NH, Instructor: Eric Dennison

    7th. Spring 2014. April 5: Problems || Pictures || Winners:
    1. Prize I: Kareem El-Faramawi and Spencer Rak from Nashua High School North,Instructor: Kerry Mertins
    2. Prize II: Justin Chen and Lee Danilek from Hanover High School Instructors: J.Donnelly, E.Dennison
    3. Prize III: Ben Hogoboom and Tyler Weitzman from Phillips Exeter Academy Instructors: Sean Campbell and Brian Sea

    6th. Spring 2013. April 6: Problems || Pictures || Winners:
    1. Prize I: Miles Campbell and Jack Boffa from Hanover High School Instructor: Eric Dennison
    2. Prize II: Lee Danilek from Hanover High School Instructor: Eric Dennison
    3. Prize III: Aneesh Ashutosh and David Cao and James Palmer Philips Academy Andover Instructor: Maria Litvin

    5th. Spring 2011. April 9: Problems || Pictures || Winners:
    1. Prize I: Jack Boffa from Hanover High School Instructors: J.Donnelly, E.Dennison
    2. Prize II: Valerie Magri from Milford High School,Instructor: Tammy Andrew
    3. Prize III: Aaron White from Hanover High School Instructors: J.Donnelly, E.Dennison

    4th. Spring 2010. April 18: Problems || Pictures || Winners:
    1. Prize I: Valerie Magri (Milford High School) Instructor: Tammy Andrew
    2. Prize II: Shepard Emerson (Hanover High School) Instructors: J.Donnelly, E.Dennison
    3. Prize III: Monica Guy, Michael Poon (Bishop Guertin High School) Instructor: Tom Indelicato

    3rd. Spring 2009. April 18 9:00-12:00 AM: Problems || Pictures || Winners:
    1. Prize I: Jordan Diehl (Milford High School) Instructor: Tammy Andrew
    2. Prize II: Ken Van Dalsum (Bishop Guertin High School) Instructor: Tom Indelicato
    3. Prize III: Eran Limor (Milford High School) Instructor: Tammy Andrew

    2nd. Spring 2008. April 5: Problems || Pictures Winners:
    1. Prize I: Andrew Watson and Sumi Sinha (Bishop Guertin High School)
    2. Prize II: Jeff Warren (Bishop Guertin High School)
    3. Prize III: Alex Potelle (Milford High School)

    1st. Spring 2006: Problems || Pictures
    1. Prize I: Mike LeVeille (Milford High School NH) Instructor: Tammy Andrew
    2. Prize II: Jonathan Miller (Bishop Guertin High School NH) Instructor: Gerri Passarelli and Arseney Romanenko (Milford High School NH) Instructor: Tammy Andrew